недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кадетите се пласираа на ЕП во Полска

kadeti rakomet

Последни вести

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија ќе игра на Европското првенство во Полска, откако во последниот натпревар на квалификациите во Умаг ја совлада селекцијата на Грузија со 29:24. Избраниците на селекторот Александар Јовиќ на најдобар можен начин го завршија овој турнир и го покажаа својот квалитет. Претходно, според очекувањата, Хрватска беше подобра од Холандија со 32:18 и го отвори патот за Македонија до ЕП.

Најефикасни во нашиот табор на овој натпревар беа Филип Талевски со осум гола и Горан Крстевски со седум погодоци.
Македонија – Грузија 29:24 (14:13).

Македонија: Кизиќ, Бошковски 1, Гроздановски, Трајанов,Димовски, Велковски 4, Поповски , Ончевски 1, Ставридис , Блажевски, Талевски 8, Давитковски 2, Даниловски, Крстаноски, Крстевски 7, Палевски 5.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести