недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Кадиров тврди дека лидерот на чеченските бунтовници е мртов

Кадиров не навел кога се водени разговорите, ниту кој ги прислушкувал.

doka umarov

Поврзани вести

Чеченскиот лидер и сојузник на руските власти Рамзан Кадиров, изјавил дека лидерот на чеченските бунтовници Дока Умаров е мртов, но не понудил докази за таквите тврдења.

Кадиров на својот „Инстаграм“ објавил дека Умаров, кој ги повикувал своите борци да извршуваат напади и да ја саботираат претстојната зимска олимпијада во Сочи, починал и дека изворот на тие информации успеал да ја пресретне комуникацијата на бунтовниците околу тоа кој би можел да го замени.

Според него, бунтовниците биле премногу зафатени со потрагата за човек кој ќе го наследи Умаров, а да биде соодветна закана за Олимпијадата во Сочи, која почнува на седм февруари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести