понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Кафеана треба да плати казна откако Ердоган виде клиент како пуши

erdogan

Последни вести

Кафеана во Истанбул треба да плати казна од 6.000 турски лири (2.800 долари) откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган забележа еден од клиентите како пуши внатре и покрај забраната за пушење.

Како што пренесе МИА, Ердоган во неделата минувал во квартот Есенлер по церемонија на отворање владин комплекс. Притоа забележал на вториот спрат од кафеаната гостин кој пуши и покажал со прстот кон него, и потоа му упатил и погрдни зборови, но тој не престал да пуши.

– Погледнете каков насилник. Еден претседател му кажува да престане да пуши, но тој продолжува, им рекол Ердоган на соработниците кои го придружувале.

Целиот настан бил снимен и поставен на интернет. Подоцна властите одлучиле да го казнат сопственикот на кафеаната.

Истовремено, видеото со Ердоган кој се расправа со пушачот, беше предизвик и за сатирични и смешни коментари на социјалните мрежи. Еден од нив му упатува порака на Ердоган: – Пушењето не е толку штетно колку што сте вие, јавуваат западни медиуми.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести