понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Кафуле каде што „не сакам ништо“ чини 0,5 евра, а вода од чешма 50 центи

Несекојдневната деловна политика е последица на метежот што гимназијалците секојдневно го прават во кафулето, што е веднаш до дворот на училиштето.

voda

Поврзани вести

Кафулето „Абрако“ во Подгорица, на менито има и ставка „не сакам ништо“, што чини половина евро. Набрзо, штом во регистарот под шифра 119 го вметнале „не сакам ништо“, сакајќи да останат во законски рамки и на државата да и’ платат данок, во локалот се одлучиле и чаша вода од чешма да наплаќаат по 50 центи.

Несекојдневната деловна политика е последица на метежот што гимназијалците секојдневно го прават во кафулето, што е веднаш до дворот на училиштето.

Вработените во локалот тврдат дека учениците кај нив се чувствуваат како дома и често си носат храна и пијалок со себе.
Од воведувањето на новите „услуги“ во кафулето, сега веќе многу ретко гимназијалците нарачуваат „не сакам ништо“ и „чаша вода“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести