недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Каиро: Започна судењето на Морси

Обвинетите ставени во „стаклен кафез“

Mideast Egypt Morsi

Поврзани вести

Во Каиро започна првата судска постапка против поранешниот египетски претседател Мохамед Морси и уште 35 високи членови на Муслиманското братство за шпионажа.

Египетската државна телевизија јавила дека застапниците на одбраната ја напуштиле судницата во знак на протест поради тоа што нивните клиенти се сместени во звучно изолиран „стаклен кафез“.

Обвинетите скандирале пароли против војската и актуелната власт, пееле песни за „слободата на револуционерите кои го продолжуваат својот пат“, пречејќи во работата на судот, како што тоа го прават обвинетите на сите процеси.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести