Магазин

Како да ја подготвите вкусната и неодолива Пица салами?

Како да ја подготвите вкусната и неодолива Пица салами?

Вкусна и неодолива пица, која и во домашни услови се подготвува едноставно и брзо.

Потребни состојки:

За подготовка на тестото за пица се потребни:

3 чаши брашно

1/2 сув квасец

1/2 чаша млака вода

1 лажица сол

 

За подготовка на пицата:

Доматен сос или кечап

Ирко пица кашкавал на Пекабеско

Шунка Пекабеско

Кулен Пекабеско

Печурки

Оригано и други зачини по желба

Сланина Пекабеско (по желба)

Путер или маргарин

 

Начин на подготовка:

– Најпрво подгответе го тестото за пица и завиткајте го во пластична фолија. Оставете го да постои во фрижидер неколку часа, а може да остане и цела ноќ.

– Пред употреба уште еднаш замесете го тестото и истурете врз него малку брашно. Поставете го во плехот во кој ќе ја печете пицата.

– Врз тестото нанесете еден слој од доматното пире, рамномерно распореден на целата површина. Краевите намачкајте ги со малку путер или маргарин.

– Додадете изрендан или тенки парчиња од Ирко пица кашкавалот на Пекабеско, а врз него распоредете ги парчињата Пекабеско шунка и кулен. По желба додадете и сланина.