Како им е на семејствата на загинатите кога гледаат дека Хоџа е советник на Заев?

Именувањето на Џезаир Шаќири, алијас Командант Хоџа за советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, не престанува да ја бранува јавноста. Осуди стигаат од сите страни, но истите како да не допираат до претседателот на Владата. Дури и од амбасадата на САД изразија загриженост што лица кои се на црната листа на Стејт Департентот се именуваат за функционери во власта.

 

Заев, меѓу другите оправдувања за ваквиот потег, на назначувањето на Хоџа за советник се обиде да му даде хумана димензија, па изјави дека командантот Хоџа е вработен во Владата за да заработи плата и да го прехрани своето многубројно семејство.

Но дали Заев се прашал себе си како им е на семејствата на загинатите бранители, дали нивните деца има кој да ги прехрани и школува. Како им е на родителите, сопругите, сестрите, браќата на паднатите војници и полицајци додека го гледаат Шаќири како илегува од Владата и се фали со новото работно место?

Во конфликтот од 2001 година во кој загинаа 75 припаднции на македонските безбедносни сили, Командант Хоџа беше еден од командантите на ОНА.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.