четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Како ќе изгледаат норвешките пари во 2017?

Ålesund

Последни вести

Ова е дизајнот за норвешката нова валута, која треба да биде издадена во 2017 година.  Задната страна на новите банкноти е со палета на бои кои личат на дигитално нејасна верзија на сликите кои се наоѓаат на предната страна на банкнотите.

Двете страни на банкнотите се избрани од Норвешката банка, на натпревар кој се одржа оваа пролет.  Предната страна содржи различни сцени, значајни за норвешкиот национален идентитет.

new-norwegian-banknotes-pixel-bills-1

 

new-norwegian-banknotes-pixel-bills-2

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести