сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Како помина месец ноември за Македонската берза?

Акциите на „Алкалоид“, „Комерцијална банка“ и „Макпетрол“ се најтргувани акции на официјалниот пазар на Македонска берза, покажува месечниот статистички билтен на Берзата за месец ноември.

berza

Поврзани вести

Вкупно 126 трансакции, во тој период, се направени со акциите на фармацевтскиот гигант „Алкалоид“, додека со оние на „Комерцијална банка“ биле реализирани 73 трансакции, а 69 со хартиите од вредност на „Макпетрол“.

Најголем пораст на акциите, во тој период, забележаа оние на „Фершпед“ со скок од 10,79 отсто, потоа хартиите од вредност на „Пелистерка“ со пораст од 3,50 отсто и на „Македонија турист“ со 3,38 отсто.

„Губитници“ на Берзата во ноември се „Агро Куманово“ чии акции забележаа пад од 25 отсто, потоа следат акциите на „Уни банка“, кои што завршија со 24,79 отсто во минус, а на трето место се оние на „Арцелормиттал“ со пад од 23,08 отсто.

Вкупната пазарна капитализација во ноември изнесува 101 милијарда 600 милиони 172 илјади и 173 денари, што е пад од 5,11 отсто. Пад од 3,73 отсто е забележан кај вкупниот промет, а намалување од 16,83 отсто е регистрирано во вкупниот број на трансакции на Берзата.

Во црвено заврши и индексот МБИ10 со пад од 1,68 отсто.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести