Магазин

Како се прави вода од ѓумбир и за што служи?

Како се прави вода од ѓумбир и за што служи?

Ѓумбирот делува како согорувач на масти и помага при губење на тежината. Овој зачин создава чувство на заситеност, така што нема да имате потреба од грицки помеѓу оброците.

Рецепт:

Ставете 1,5 литри вода да проврие и да се вари на тивок оган околу дваесет минути. На крајот дадете сецкан корен од ѓумбир, од околу 4 до 5 сантиметри во должина.

Истурете ја водата во термос, заедно со ѓумбирот. Подготвувајте ја пијте ја водата од ѓумбир секојдневно во период од шест месеци.

Земете ја со вас каде и да одите, на работа, на патувања, во шопинг, нека ви стои до компјутерот или до телевизорот… Пиете го пијалакот топол во мали голтки во текот на денот.

И уште една едноставен и практичен совети за витка линија – треба да поминат најмалку три часа помеѓу оброците, но исто така и помеѓу последниот оброк во вечерните часови и спиењето.