недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Каков мај! – Босна под вода, Хрватска без струја, во Црна Гора снег!

Три лица се евакуирани поради нагли поплави во подрачјето на сараевската општина Илиџ, каде што се загрозени повеќе куќи, а во центарот на Сараево се појавиле свлечишта – изјавија утринава од Кантонскиот оперативен центар за Цивилна заштита. Голем дел од кантонот остнал без струја бидејќи се поплавени бројни трафостаници.

saraevo poplava

Поврзани вести

Три лица се евакуирани поради големи поплави во подрачјето на сараевската општина Илиџ, каде што се загрозени повеќе куќи, а во центарот на Сараево се појавиле свлечишта – изјавија утринава од Кантонскиот оперативен центар за Цивилна заштита. Голем дел од кантонот останал без струја бидејќи се поплавени бројни трафостаници.

Дополнителен проблем е што населението по снемувањето на струја останало и без вода, наведуват медиумите во БиХ. Се излеале реките Босна, Добриња, Миљачка, а некаде водостоите ги преминале и вонредните коти за поплави. Поројните дождови предизвикаа бројни одрони и изливања на водата на коловозите, па и сообраќајот е отежнат.

Во Босна и Херцеговина поплави има и во Тузланскиот регион.

Во Хрватска поради обилните врнежи, повремено пропратени со град, изутринава цела Славонија и Барања останале без струја. Хрватските медиуми пренесуваат дека врнежите достигнале дури 67 литри на квадратен метар.

Во Црна Гора изутринава падна снег.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести