Македонија

Какво време не’ очекува претстојниот викенд?

Какво време не’ очекува претстојниот викенд?

По последниот работен ден, најверојатно имате планови за претстојниот викенд, па сигурно ќе ве интересира какво време не очекува во овие два дена.

Метеоролозите за утре најавуваат магла и ниска облачност, а од недела земјава ќе биде под влијание на влажни и топли воздушни маси од Медитеранот кои ќе предизвикаат променливо облачно време со повремен дожд, кој наместа ќе биде пороен.

Во вторник на планините и на некои повисоки места се очекуваат врнежи од снег.

Утре температурата ќе се движи од пет степени во Тетово до 13 во Гевгелија. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со максимална дневна до шестиот степен. Во недела утринските температури ќе бидат од минус три до четири степени, а дневните до 16-от степен.