среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Какво време не очекува?

zima-500

Последни вести

Од денеска се очекува продор на студена воздушна маса во Македонија која ќе услови засилен студен ветер кој ќе дува од северен правец, а се очекува и пад на утринските и дневните температури.

Во петок по студеното утро во текот на денот ќе биде умерено облачно со сончеви периоди и ветровито. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Утринските температури од 0°C до 8°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 6°C до 14°C.

Во сабота во утринските часови ќе има појава на магла, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и постудено. Ќе дува умерен севрен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Ветерот ќе достигне брзина и до 25 км/ч. Утринските температури ќе бидат во опаѓање и ќе се движат од -3°C до 6°C, а максималните дневни температури од 5°C до 13°C.

Појава на утринска магла ќе има и во недела. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и студено. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Утринските температури од -4°C до 5°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 4°C односно до 12°C.

Најчитани вести