вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Калифорнија ги забрани пластичните кеси

Според законот што го ратификуваше калифорнискиот гувернер Џери Браун, пластичните кеси за еднократна употреба во продавниците за храна и аптеките ќе бидат забранети од 1 јули 2015 година, а во останатите продавници една година подоцна.

kesi

Последни вести

Калифорнија стана прва американска сојузна држава која ги забрани пластичните кеси, а таа мерка ќе почне да се спроведува од јули идната година.

Според законот што го ратификуваше калифорнискиот гувернер Џери Браун, пластичните кеси за еднократна употреба во продавниците за храна и аптеките ќе бидат забранети од 1 јули 2015 година, а во останатите продавници една година подоцна.

– Законот што оди во добра насока ја намалува бројноста на пластичните кеси кои ги загадуваат плажите, парковите па дури и самиот океан, колку и да е голем, рече гувернерот потпишувајќи го законот.

Француската Влада планира да ги забрани пластичните кеси за еднократна употреба од 1 јануари 2016, а Европската комисија уште од 2013 од државите-членки на ЕУ побара намалување на користењето такви кеси.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести