четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Калифорнија: Знаци за предупредување на газираните пијалоци

gazirani pijaloci

Последни вести

Калифорнија може да стане првата американска држава, каде врз газираните пијалоци ќе се постават натписи со предупредувања за штетноста од нив.

Според весникот „Лос Анџелес Тајмс“, локалните власти и медицински експерти планираат да усвојат закон, што ќе ги обврзе производителите на газирани пијалоци да стават врз шишињата предупредувачки натписи, слични на оние на кутиите со цигари и алкохолните пијалоци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести