понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Каматите во еврозоната остануваат ниски

evro

Последни вести

Каматните стапки во еврозоната ќе останат уште долго екстремно ниски, најави шефот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги, објави МИА.

– Монетарната политика уште долго ќе биде експанзивна и можам да кажам дека Советот на гувернери едногласно останува на ставот дека можеме да ги користиме сите средства кои ги имаме на располагање за повторно да го зголемиме темпото на инфлацијата непосредно под два отсто – рече Драги за француското радио Европа 1.

Тој образложи дека каматите ќе останат ниски бидејќи повеќе и не можат да паѓаат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести