Крими хроника

Каменуван воз во Скопје – Повреден малолетник

Каменуван воз во Скопје – Повреден малолетник
Каменуван воз во Скопје - Повреден малолетник

Прилепчанецот Н.Г.(1991) синоќа околу 22 часот е повреден откако воз, кој сообраќај кон Скопје, бил каменуван од непознато лице.

Како што информираат од МВР, синоќа во 22 часот по тргнување на  возот од железничка станица Лисиче во правец на железничка станица Скопје, поточно на влезот на железничка станица Скопје, во непосредна близина на зградите на ул.„Михаил Чаков“, од паркот пред зградите, од страна на непознато лице е извршено каменување на патничкиот воз бр.644, кој сообраќа на релација Битола-Скопје со моторна гарнитура број В 716-107 сопственост на Македонски Железници.

Од каменувањето, како што стои во соопштението од МВР, е скршено едно неподвижно стакло од наведената гарнитура, при што е повреден патникот Н.Г.(1991) од Прилеп, кој со возило на итна медицинска помош е пренесен во Ургентен центар „Мајка Тереза“.