петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Камерон: Aко малезискиот авион го собириле проруски сепаратисти, одговорноста е на Русија

Ако тоа се докаже, тогаш треба да биде сосема јасно што тоа значи - тоа е директна последица на руската дестабилизација на една суверена држава, на руското нарушување на нејзината територијална целовутост, на руската поддршка на вооружените сечачи на глави и на руската обука и вооружување на тие милитанти, напиша Камерон во статија во „Сандеј Тајмс“.

kameron

Последни вести

Ако се докаже дека проруските сепаратисти во Украина стојат зад соборувањето на малезискиот авион во четвртокот, тогаш Русија треба да биде посочена како одговорна поради тоа, смета британскиот премиер Дејвид Камерон.

„ Ако тоа се докаже, тогаш треба да биде сосема јасно што тоа значи – тоа е директна последица на руската дестабилизација на една суверена држава, на руското нарушување на нејзината територијална целовутост, на руската поддршка на вооружените сечачи на глави и на руската обука и вооружување на тие милитанти“, напиша Камерон во статија во „Сандеј Тајмс“.

Камерон ги обвинува и своите европски колеги дека многу чекале на акција против Кремљ.

„ Доста долго време многу европски земји не сакаа на реагираат на последиците од она што се случуваше во источна Украина. Време е да ја покажеме важноста на нашето влијание и на нашите ресурси. Нашите економии се силни и стануваат се посилни, но понекогаш се однесуваме дека нам повеќе ни е потребна Русија, отколку ние на неа“, смета Камерон.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести