петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Камерон: Европа мора да остане обединета во спроведувањето на санкциите кон Русија

kameron

Поврзани вести

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека Европа мора да остане обединета во спроведувањето на санкциите кон Русија и покрај евентуалните проблеми што тие би ги предизвикале за земјите од ЕУ, пренесе МИА.

– Мораме да се погрижиме Европа да остане обединета. Санкциите влијаат врз сите земји, изјави Камерон пред почетокот на Самитот на Г-7 во германскиот град Крин.

Тој нагласи дека Велика Британија не дозволува нејзините интереси во финансиските услиги „да му застанат на патот на остриот одговор на агресијата што ја поддржува Русија“.

– Мислам дека тоа не треба да го дозволат ни другуте земји, рече Камерон, нагласувајќи дека ќе побара од лидерите на Г-7 да и испратат „остра порака“ на Русија во врска со Украина.

Најчитани вести