среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Камерон: Ирачките џихадисти планираат да ја нападнат Велика Британија

Не се согласувам со оние кои сметаат дека тоа нема ништо заедничко со нас и дека ако тие сакаат да воспостават некаков вид ултраисламистички режим во Ирак, тоа нема да не засегне“ - посочи Камерон пред Парламентот.

dejvid-kameron

Последни вести

Сунитските џихадисти, кои од минатата недела почнаа офанзива во северен Ирак, планираат да ја нападнат Велика Британија, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон.

„Не се согласувам со оние кои сметаат дека тоа нема ништо заедничко со нас и дека ако тие сакаат да воспостават некаков вид ултраисламистички режим во Ирак, тоа нема да не засегне“ – посочи Камерон пред Парламентот.

Тој наведе дека „џихадистите кои планираат да заземат територија ќе ги нападнат Британците и дома, во Обединетото Кралство“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести