недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Камерон: Ќе ги употребиме сите средствa за да ги победиме џихадистите

Исламската држава ја презеде одговорноста за убиството на Британецот, заканувајќи се дека следен заложник кого ќе го ликвидираат ќе биде 26-годишниот Американец Питер Кесиг, поранешен американски војник кој служел во Ирак.

david-cameron1

Последни вести

Британскиот премиер Дејвид Камерон, денеска изјавил дека ќе ги употреби сите средства за пронаоѓање на заложниците, кои се киднапирани од групата Исламска држава, како и за победа над џихадистите.

– Ќе ги употребиме сите средства со кои располагаме во напорите да ги пронајдеме заложниците и ќе направиме се што е потребно за да ја победиме оваа организација, које е премногу безмилосна, безчувствителна и варварска во односот кон луѓето, истакнал Камерон.

Вчера беше објавена видео снимка, на која е прикажано обезглавувањето на британскиот хуманитарен работник Алан Хенинг (47).

Хенинг во декември минатата година замина како дел од хуманитарниот конвој со медицински материјали за болници во северозападните делови на Сирија.

Исламската држава ја презеде одговорноста за убиството на Британецот, заканувајќи се дека следен заложник кого ќе го ликвидираат ќе биде 26-годишниот Американец Питер Кесиг, поранешен американски војник кој служел во Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести