петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Камерон: Номинацијата на Јункер е грешка

Камерон кој гласаше против Јункер на Самитот на ЕУ во Брисел предупреди дека националниот интерес на Британија е да се реформира ЕУ, што според него, тешко дека ќе се оствари.

dejvid-kameron (1)

Последни вести

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека номинацијата на поранешниот премиер на Луксембург за претседател на Европската Комисија е сериозна грешка која ќе го отежне останувањето на неговата земја во ЕУ, пишува Радио Слободна Европа.

Камерон кој гласаше против Јункер на Самитот на ЕУ во Брисел предупреди дека националниот интерес на Британија е да се реформира ЕУ, што според него, тешко дека ќе се оствари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести