петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Камерон против Јункер „до крај“

Британскиот премиер Дејвид Камерон ветил вчера на конференцијата за печат со кинескиот премиер Ли Кечијанг дека ќе се бори со крај да го сопре Жан Клод Јункер да стане следниот претседател на Европската комисија.

david-cameron

Последни вести

Британскиот премиер Дејвид Камерон ветил вчера на конференцијата за печат со кинескиот премиер Ли Кечијанг дека ќе се бори со крај да го сопре Жан Клод Јункер да стане следниот претседател на Европската комисија.

Кандидатурата на Јункер ја поддржува Европската народна партија, најголемата груша во Европскиот парламент, како и германската канцеларска Ангела Меркел. Камерон силно се противи на неговата кандидатура, истакнувајќи дека тој е федералист кој нема да ги усвои реформите за кои Лондон смета дека се потребни за блокот од 28 држави членки да се врати на правиот пат.

Во Британија ќе биде одржан референдум за членство во Европската Унија 2017 година ако Камероновите Конзервативци останат на власт после општите избори наредната година.

Како што се очекува, европските лидери ќе разговараат за претседател на Европската комисија на состанокот на Европскиот совет на 26 и 27 јуни во Брисел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести