недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Камерун доби фудбалска лекција од Хрватска

KAMERUN LEKCIJA OD HRVATSKA

Поврзани вести

Со убедливата победа од 4:0 која ја забележаа во дуелот потив очајниот Камерун, репрезентативците на Хрватска ги осивија првите три бода во Бразил, останаа во игра за едно од двете места кои вода во 1/8 финалната рунда и по пауза од 12 години запишаа мундијалска победа.

Првиот погодок на натпреварот, постигнат во 11 минута беше дело на Ивица Олиќ, а во финишот од првото полувреме, заслужен црвен картон заработи Алекс Сонг кој намерно го удри напаѓачот на Хрватска, Марио Манџукиќ.
Прекрасен погодок на стартот од второто полувреме постигна Иван Перишиќ, а два погодока на своето конто запиша и бомбардерот на Баерн (М), Марио Манџукиќ.

„Немавме добар старт. Камерун создаде неколку убави шанси во првите 10 минути. Потоа се си дојде на своето моесто. Има место за напредок, Хрватска може уште подобро. Ќе нема некое поголемо славје, мора убаво да се одмориме, не чека дуелот против Мексико, исто како да играме некој финале натпревар. Можевме да забележиме уште поубедлива победа, но мора да бидеме задоволни од конечниот резултат. Мексико е добро познат противник, тим кој игра агресивно, кој сака да има целосна контрола врз топката. Спремни сме и за овој предизвик”, изјави селекторот на “коцкастите”, Нико Ковач.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести