Македонија,Крими хроника

Камион полн со мигранти фатен кај Демир Капија

Камион полн со мигранти фатен кај Демир Капија

Полицијата во близина на Демир Капија откри 24 мигранти од Авганистан, Ирак и Иран во товарно возило со скопски регистарски ознаки.

Како што соопшти МВР, мешовит патролен тим на полициски службеници од ПС Богородица и Република Хрватска синоќа во 21,30 часот забележале товарно моторно возило „Форд Транзит“ со скопски регистерски ознаки како со голема брзина се движело во правец на Демир Капија. Полициските службеници се упатиле по него и на местото викано „Арсови Лаки“ на даден знак за запирање на возилото продолжило да се движи со зголемена брзината. Исклучувајќи се од магистралниот пат продолжило да се движи по земјен пат, каде на 50 метри  возачот го запрел возилото, излегол од него и се дал во бегство.

При контрола на возилото полицијата откри 24 лица-мигранти, од кои 16 од Авганистан, три од Ирак и пет од Иран,  кои се донесени во Полициската станица-Неготино. По консултација со јавен обвинител седум лица се сместени во Прифатниот Центар за Странци на МВР, додека останатите 17 лица се вратени во Грција.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот кој го управувал возилото и целосно расчистување на случајот.