петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Кампања за враќање на писмата во „живот“

Агенцијата за пошти преку награден конкурс ќе ја обновува традицијата на испраќање писма.

pismo

Поврзани вести

СМС пораките, електронската пошта и социјалните мрежи сериозна закана за рачно напишаните пораки. Традицијата на пишување писма полека исчезнува, а пишаниот збор губи вредност. Граѓаните не се сеќаваат кога последен пат испратиле или добиле некаква честитка по пошта, пренесе Сител.

Агенцијата за пошти преку награден конкурс ќе ја обновува традицијата на испраќање писма. Директорот смета дека паричните награди за најдобрите писма, ќе ги поттикне граѓаните барем за момент купчето сметки во поштенските сандачиња да го заменат со честитки од најблиските.

Иако со напредокот на технологијата рачно напишаните пораки делуваат старомодно, сепак атентичноста и емоцијата која се пренесува преку хартија е незаменлива. Пораките напишани со личен потпис делуваат искрено и кријат посебна убавина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести