понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кампања за заштита на личните податоци, “На сигурно си!”

Од денеска започнува кампањата за заштита на личните податоци при осигурувањето под мотото “На сигурно си!”.

direkcijazazastitanalicni

Поврзани вести

Од денеска започнува кампањата за заштита на личните податоци при осигурувањето под мотото “На сигурно си!”. Кампањата ќе ја спроведува Дирекцијата за заштита на лични податоци, во партнерство со 13 осигурителни компании и две брокерски куќи, а со поддршка на Националното биро за осигурување и Агенцијата за супервизија на осигурувањето.

Кампањата ќе се реализира низ неколку градови во Македонија, започнувајќи со Скопје, а потоа и Гостивар, Битола, Штип, Струга.

На отворените работилници, граѓаните ќе можат да се информираат за тоа дали осигурителните и брокерските компании имаат право да го обработуваат нивниот матичен број, да задржат фотокопија од нивната лична карта, да ги откријат личните податоци кон трети лица и слични активности.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести