четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Канада е нов светски шампион во хокеј

kanada

Поврзани вести

Репрезентацијата на Канада го освои златниот медал на Светското првенство во хокеј на мраз што синоќа заврши во Чешка.

Во финалето Канада оствари висока победа од 6:1 (1:0, 3:0, 2:1) над Русија. За Канада златниот медал е всушност 25-та титула светски првак, а прва по 2007 година.

Во натпреварот за бронзениот медал САД го победија домаќинот Чешка со 3:0.

Признанието МВП на шампионатот му припадна на Јаромир Јагр (Чешка), најдобар голман е Пека Рине (Финска), најдобар одбрамбен играч Брент Барнс (Канада) и најдобар напаѓач Џејсон Спеца (Канада).

Најчитани вести