сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Канада го повлече амбасадорот од Русија и се откажа од Г-8

kanada

Поврзани вести

Ескалираат односите помеѓу САД и Русија поради ситуацијата во Украина, а против одлуката на рускиот претседател застана и Канада.

Канадскиот премиер Стивен Харпер, објави дека неговата земја  го повика својот амбасадор од Русија поради развојот на настаните во Украина.

Како што јави  АП,  Харпер по вонредниот состанок на неговиот кабинет, истакнал  дека Канада се повлекува  и од Самиот на Г-8 кој треба да се одржи во јуни во Сочи. Вчера и Барак Обама се откажа од учеств на самиот.

Харпер остро ја осуди воена интервенција на Русија во Украина и ги повика претседателот Владимир Путин да ги повлече своите војници.

Советот на Руската Федерација го одобри барањето на Путин во саботата да се испрати  руската армија во Украина за да се заштитат руски државјани и на Црноморската флота во Крим.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести