четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Канада испрати воена опрема во Украина

kiev_znaminja414_1

Поврзани вести

Канадски воени транспортни авиони полетаа за Украина носејќи товар со опрема за украинските трупи кои ја обезбедуваат границата со Русија, соопштија канадските власти.

Пратката е одговор на рускиот експанзионизам и милитаризам во Источна Украина и истата е прва во низата.

Опремата вклучува шлемови, очила, панцири, комплети „прва помош“, шатори и вреќи за спиење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести