петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Канада ќе испрати воени советници во Ирак

Канадскиот премиер Стивен Харпер соопшти дека војниците ќе ја советуваат ирачката војска како безбедносните сили во северниот дел на државата да бидат ефикасни во борбата против екстремистичката организација Исламска држава.

kanad

Последни вести

Канада, на барање на американскиот претседател Барак Обама, ќе испрати група од 50 до 100 воени советници во Ирак што ќе имаат за цел да помогнат на ирачките сили во борбата против исламските екстремисти, објави МИА.

Канадскиот премиер Стивен Харпер соопшти дека војниците ќе ја советуваат ирачката војска како безбедносните сили во северниот дел на државата да бидат ефикасни во борбата против екстремистичката организација Исламска држава.

Харпер на самитот на НАТО во Велс изјави дека Канада и нејзините сојузници се загрижени поради варварските акции на исламските екстремисти. Поранешната канадска влада одби да испрати сили на барање на САД во Ирак во 2003 година, што ги залади односите меѓу двете земји.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести