четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Канада: Најмалку пет жртви и 30 исчезнати од пожар во дом за стари лица

Зградата била целосно уништена, а повеќе од половина од лицата имале над 85 години.

pozar vo kina

Поврзани вести

Пожар избувнал во дом за стари лица во канадскиот град Квебек, по што се стравува дека има има најмалку пет жртви, а 30-ти се водат како исчезнати.

Операцијата за спасување и потрагата се отежнати бидејќи водата која што се користела за гасење на пожарот во меѓувреме замрзнала.

Пожарот во зградата која што има 52 соби избил околу три часот наутро по локално време.

Локален полициски претставник изјави дека спасувачите се надеваат дека ќе се пронајдат исчезнатите лица од зградата. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести