четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Канада не ги признава резултатите на Крим

Ukraine

Поврзани вести

Канада нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим, а нејзниот премиер Стивен Харпер ќе замине во сабота во Украина.

Во соопштението на канадскиот премиер се наведува дека „референдумот е незаконски, нема правен ефект и ние не го признаваме исходот“.

„Таканаречениот референдум е одржан под воена окупација и неговите резултати не се ништо друго туку одраз на руската воена контрола“, се додава во соопштението на канадскиот премиер.

Според него, Канада останува обединета со своите сојузници во признавање на украинската влада и поддршка на украинскиот територијален интегритет и суверенитет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести