понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Канада: Патнички авион излета од пистата (фото+видео)

Canada Plane Leaves Runway

Последни вести

Авион на канадската компанија Ер Канада излета од пистата на Меѓународниот аеродром во Хаилфакс во југоисточна Канада, откако удри во далекувод. За среќа во несреќата нема повредени, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Раша тудеј.

– Авионот на летот 624 од Торонто излета од пистата по слетувањето, откако на аеродромот ненадејно снема струја, потврдила портпаролката на компанијата „Ер Канада“ на Твитер.

Randy Hall Lianne Clark

Сите 132 патници и петте члена на екипажот биле евакуирани од леталото кое претрпело поголема штета.

Никој од патниците не се здобил со повреди опасни по живот, но голем дел од нив се здобиле со помали повреди или биле во состојба на шок. Локалните болници очекуваат прием на 50-тина повредени патници, а двајца веќе се превезени во болница со брза помош.

Најчитани вести