понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Канада: Во карантин ставен пациент со симптоми на ебола

ebola-1

Поврзани вести

Пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми на треска и грип, кои можат да укажат на ебола, ставен е во изолација во една од болниците во областа на Торонто, соопштија канадските здравствени официјални лица.

Нигерија е една од неколку земји во Западна Африка во која се потврдени случаи на ебола, во најголемата епидемија на оваа смртоносна хеморагична треска во светот од почетокот на годината.

До сега починаа 961 лица, а 1800 се заразени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести