петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Канадската полиција спречи план за масовно убиство

kana

Последни вести

Канадската полиција спречи план за масовно убиство во голем трговски центар во Халифакс денеска, на денот на Свети Валентин.

Дваесет и тригодишна Американка од северната држава Илиноис и 20-годишен Канаѓанец од Нова Шкотска биле уапсен изминатата ноќ на аеродромот во Халифакс.

Уапсената Американка признала за заговорот. Таа претходно напишала пораки кои требале да бидат објавени на Твитер по нејзината смрт.

Подоцна во врска со случајот е уапсено и 17-годишно момче, исто така од Нова Шкотска. Освен нив тројца, друго 19-годишно момче се застрелало во домот на родителите во Тимберли, откако полицијата ја опколила куќата.

Полицијата наведе дека кај осомничените е откриено оружје и пари, но не даде повеќе детали.

Американката и 20-годишниот Канаѓанец планирале да извршат масовно убиство и да се самоубијат. Според полицијата, нивните намери не биле поврзани со исламски тероризам.

Најчитани вести