вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Канадската Влада сака двојно да го зголеми бројот на странски студенти

kanada

Поврзани вести

Канадската Влада соопшти дека има план со чија помиш сака двојно да го зголеми бројот на странските студенти во земјата, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Целта ни е да имаме над 450.000 странски студентот и научни работници до 2022 година“, изјавил канадскиот министер за меѓународната трговија Едвард Фост.

„Владата ни признава дека меѓународното образование е клучен фактор во креирањето на нови работни места и зголемување на благосостојбата во сите региони на Канада“, додал Фост.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести