понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Канаваро се мести за селектор на Италија

KANAVARO SE MESTI ZA SELEKTOR

Последни вести

Поранешниот капитен на фудбалската репрезентација на Италија, Фабио Канаваро, откри дека е сериозно заинтересиран за селекторската функција и дека сака да биде наследник на Чезаре Прандели кој поднесе оставка поради срамната елиминација од Мундијалот во Бразил.

“Нормално дека сум заинтересиран. Тоа ќе биде голема чест за мене, чест е да се биде селектор на Италија, селектор на мојот национален тим. Сепак, не знам дали сум дел од потесниот список со можни наследници на Прандели. Прво, Фудбалската федерација на Италија треба да именува нов претседател, а потоа и нов селектор. Јас сум подготвен за тој предизвик, но ќе мора да почекаме уште малку. Нема да ја одбијам понудата, но не знам како размислуваат челниците во федерацијата, како ја замислуваат иднината на фудбалската репрезентација”, изјави Канаваро.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести