петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Канцерогени штрудли од Србија повлечени од Европскиот пазар

strudla-smokva

Поврзани вести

Од Европскиот пазар се повлечени канцерогени штрудли од Србија.

Станува збор за штруди со смоква кај кои е откриена неприфатлива количина на хратоксинот А – токсична супстанција која во големи дози е потенцијално канцерогена.

Од Министерството за земјоделие информираат дека пред десетина дена добиле забелешка дека штрудла со смокви содржи неприфатливи количини на токсинот а пред неколку дена добиле уште едно известување дека целата количина на производот е повлечена од пазарот .

Инаку, процедурите на Министерството за земјоделство налагаат при враќање на производи прво се земаат мостри , и ако се потврди високото ниво на охратоксин релевантната служба треба да издаде наредба за уништување на производот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести