недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Канческа- Милевска во посета на манастирот Свети Никола во Љубанци

elizabeta kanceska milevska

Поврзани вести

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денескаќе го посети манастирот Свети Никола во село Љубанци (сместен на падините на Скопска Црна Гора) каде годинава со средства на Министерството за култура предвидена е конзервација и реставрација на стариот конак во овој манастир, кој поради својата вредност е споменик на културата заштитен со закон.

Во рамките на посетата, министерката за култура ќе биде придружувана од пратеникот во Собранието на РМ, Диме Маџовски, градоначалникот на општина Бутел, Петре Латиновски, како и од директорката на надлежната установа Конзерваторски центар – Скопје, Ема Петрова.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести