среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Кандидиран нов амбасадор на САД во Москва

teft

Последни вести

Комитетот на американскиот Сенат за надворешни работи едногласно ја поддржа кандидатурата на Џон Тефт за нов амбасадор на САД во Русија.

Сенатот за неговата кандидатура треба да се изјасни до 1-ви август.

Кандидатурата на Тефт ја поддржале републиканците и демократите, потсетува руската агенција РИА новости и наведува дека едногласно се донесени одлуки на Комитетот, вистинска реткост заради меѓусебните судири.

Мислам дека не можеме себе да си дозволиме уште да чекаме со испраќање на амбасадор во Русија“, изјавил претседателот на Комитетот и сенатор на Демократската партија Роберт Менедес.

Тефт рекол дека е свесен дека го чека тешка работа.

„Нашите односи со Русија денес се во сериозен проблем и нивната иднина е несигурна“, оценил тој.

Американскиот претседател Барак Обама на 11 јули го именувал Тефт за амбасадор во Русија.

Тефт е дипломат од кариера, а претходно  бил американски амбасадор во Литванија, Грузија и Украина.

Местото на американски амбасадор во Москва е испразнето од фебруари кога тогашниот амбасадор Мајкл Мекфол најавил враќање во САД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести