понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Капетанот на бродот кој се преврте со 800 мигранти ќе одговара за убиство

imigrantiii

Последни вести

Тунижанецот, капетанот на бродот што се преврте во либиски води, поради што настрадаа околу 800 мигранти, обвинет е за повеќекратно убиство без умисла.

Тој, како и еден член на посадата се обвинети за криумчарење луѓе, соопштуваат италијанските власти, пренесува Б92.
Капетанот и неговиот помошник биле уапсени синоќа по доаѓањето во Катанија, пристаништето во Силија каде биле префрлени од страна на италијанските власти откако биле извлечени од морето.

Бродот претрпе бродолом во неделата, а се удавија околу 800 мигранти.

Најчитани вести