петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Капетанот на потонатиот ферибот се соочува со смртна казна

trajekt-juzna-koreja-foto-ap-1397632896-480665

Последни вести

Државниот обвинител во Јужна Кореја бара смртна казна за капетанот на фериботот што потона во април годинава, при што загинаа и исчезнаа повеќе од 300 луѓе.

За тројца други членови на екипажот е побарана доживотна казна затвор.

Фериботот со кој управувал капетанот Ли Јонг-сеог (68) потона на 16 април годинава во близина на југозападното крајбрежје на Јужна Кореја. Досега се пронајдени 187 тела на загинати патници, а над 115 сè уште се водат како исчезнати.

За време на несреќата на фериботот имало вкупно 476 лица, во најголем дел деца од средно училиште.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести