вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Капитулација на Заев: Бара одложување на изборите

Заев призна дека ќе ги изгуби изборите, призна дека нема поддршка од народот во Македонија и бара одложување на изборите

Заев, Верушевски и Палифров ќе сведочат пред Анкетната комисија

Заев, Верушевски и Палифров ќе сведочат пред Анкетната комисија

Поврзани вести

Се потврдија сите информации дека СДСМ ја нема поддршката од народот и дека на следните избори, во април в година, ќе доживее дебакл. Денеска, кукавички, но прецизно и јасно, тоа го призна лично и Зоран Заев, барајќи одложување на изборите, во изјава дадена за проопозициската телевизија „24 вести“.

Заев во својата изјава, бара одложување на изборите закажани за во арпил 2016 година, и на тој начин признава дека СДСМ катастрофално лошо стои со поддршката во јавноста во Македонија, нешто што всушност го покажаа и последните објавени анкети за рејтинзите на политичките партии и на политичарите во земјава. Токму овие анкети обелоденија дека СДСМ во однос на владејачката ВМРО ДПМНЕ има двојно помал рејтинг, а премиерот Никола Груевски има три пати поголема поддршка од народот, отколку Зоран Заев.

Со оваа своја изјава, Зоран Заев бара директно кршење на договорот од Пржино, чиј потписници се тој и неговата партија.

Ова е најголем доказ за…

Најчитани вести