петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Караџиќ осуден на 40 години затвор

karadzic-hag

Поврзани вести

Хашкиот трибунал го прогласи Радован Караџиќ за виновен по 10 од 11-те точки на обвинението. Судскиот совет во Хаг му изрече единствена казна затвор од 40 години.

Kараџиќ е прогласен за виновен за геноцид во Сребреница и за други злосторства против човештвото за време на војната во Босна и Херцеговина.

Најчитани вести