недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 49

Каракамишева: Одлуката на Иванов е согласна со правото

karakamiseva1

Поврзани вести

Универзитетската професорка, Тања Каракамишева гостуваше во вестите на ТВ Нова каде зборуваше за одлуката која денеска ја донесе претседателот Ѓорѓе Иванов.

Таа истакна дека претседателот има уставна и законска можност и право да носи вакви акти.

-Претседателот има право во секоја фаза од кривичната постапка да донесе акт со кој ја прекинува постапката во судот, рече таа.

Каракамишева додаде дека одлуката е согласна со правото и дека не се работи за државен удар.

-Ова не е државен удар, туку тој сака да му ги земе алатките на друг што правеше државен удар. Уставот му дава право на претседателот да биде одговорен за државата. Тој е татко на земјата и должен е да ги претставува интересите на сите граѓани. Одлуката има политичка тежина и може да биде сфатена вака или онака, меѓутоа се работи за сосема легитимен акт, истакна Каракамишева.

Најчитани вести