петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Каракас остана без струја, за Мадуро тоа е саботажа

Главниот град на Венецуела и уште неколку делови од земјата синоќа на кратко останале без електрична енергија, што за претседателот Николас Мадуро е акт на саботажа против својата социјалистичка влада.

maduro

Поврзани вести

Струјата ја снемало нешто по 20 часот по локално време додека Мадуро во телевизиско и радио обраќање на нацијата говоре за планот да се намали стапката на инфлација која значително и’ нанесува штета на тамошната индустрија на автомобили.

Во рок од неколку минути откако снемало електрична енергија, жителите на центарот на Каракас во знак на протест почнале да чукаат со тенџериња и лонци.

Мадуро, чие обраќање до нацијата било прекинато поради исклучувањето на струјата, се огласил на Интернет каде објавил дека заедно со своите помошници ја следи ситуацијата.

„Апелирам луѓето и понатаму да останат будни и внимателни“, нагласил претседателот на Венецуела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести