понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Караманлис ја одби СИРИЗА да биде владин кандидат за претседател

karamanlis

Последни вести

Поранешниот конзервативен грчки премиер Костас Караманлис го отфрлил предлогот на владеачката радикална левица СИРИЗА да биде владин кандидат за претседател на земјата, соопшти весникот „Катимерини“, пишува МИА.

Според извори на весникот, премиерот Алексис Ципрас го запрашал Караманлис дали сака да биде владин претседателски кандидат во парламентарната процедура за избор на шеф на државата, планирана за следниот месец.

Караманлис побарал малку време за да размисли, по што го отфрлил предлогот.

Изворите на „Катимерини“ посочуваат дека Караманлис бил загрижен за опасноста од прифаќање на ваквиот предлог од страна на СИРИЗА во период кога новата владина политика може да доведе до судир со европските партнери.

Најчитани вести