недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Карел Шварценберг го спореди Путин со Хитлер

hitler putin

Поврзани вести

Поранешниот министер за надворешни работи на Чешка, Карел Шварценберг денеска го спореди рускиот претседател Владимир Путин со Адолф Хитлер, пренесе „АФП“.

„Она што се случува во Украина е повторување на историјата“, изјави Шварценберг, потсетувајќи на инвазијата на нацистичка Германија во Австрија, Чехословачка и Полска.

„Путин дејствува на ист принцип како Адолф Хитлер“, пресуди чешкиот дипломат.

Откако во саботата Горниот дом на рускиот Парламент го одобри барањето на Путин за воена интервенција во Украина, нерешавачката криза се појави како еден од најсериозните конфликти меѓу Западот и Москва од Втората светска војна па се до сега.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести