среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

„Карфур“ ги купува супермаркетите на „Била“ во Италија

Аквизицијата, како што соопшти „Карфур“, е во согласност со стратегијата и ќе им овозможи зајакнување на присуството на францускиот дистрибутер во северниот дел на Италија.

bila

Поврзани вести

Француски дистрибутер „Карфур“, соопшти дека купува 53 супермаркети од брендот „Била„ на германската групација „Реве груп“ кои се наоѓаат во северна Италија (Ломбардија, Лигури и долината Аосте).

Вкупната продажна површина на супермаркетите е 58 илјади квадратни метрикои во 2013 година оствариле нето продажба од 300 милиони евра.

Аквизицијата, како што соопшти „Карфур“, е во согласност со стратегијата и ќе им овозможи зајакнување на присуството на францускиот дистрибутер во северниот дел на Италија.

Трансакцијата, за која не се соопштува колку ќе го чини францускиот дистрибутер, е  предмет на одобрување на релевантни антимонополските власти и консултации со претставниците на вработените на супермаркетите „Била“.

„Карфур“ е втор најголем дистрибутер на светот и најголем во Европа. Присутна е во 34 земји со повеќе од 10.000 продавници. Во Италија поседува 1.116 продавници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести